Başkanın Mesajı

 

Degerli Hazirun,

Coronavirüs covid-19 pandemisinin basladigi 2020/mart ayindan itibaren Ülkemiz ve bizler çok zor günlerden geçtik ve geçmeyede devam ediyoruz. Bu süreçte covid-19 dan hayatini kaybeden Tüm vatandaslarimiza ve Meslektaslarimiza Allah’tan Rahmet, yakinlarina ve tüm sevenlerine bassagligi ve sabirlar dilerim.

Özellikle kendisini anmadan geçemeyecegim,

Odamiza Kurulusundan itibaren Oda Sekreteri ve Baskan Yardimciligi görevlerinde Hizmet eden, Meslegini her zaman hakkiyla icra eden ve Meslek Camiamiz tarafindan sevilen Degerli Büyügümüz Mustafa Koç 28 Kasim 2020 tarihinde Covid 19 nedeniyle tedavi gördügü hastanede vefat etti. Kendisine Allahtan Rahmet, Kederli Ailesine ve Meslek Camiamiza Bassagligi ve Sabirlar dilerim. Seni Unutmayacagiz Degerli Üstad.

Ve lütfen Degerli Hazirun covid-19 salgini henüz bitmedi. Maske, Mesafe, Temizlik kuralina uyarak ve asi yaptirarak kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabiliriz. Unutmayalim ki artik asi bir tercih degil, toplumsal sorumluluktur.

Coronovirüs ile mücadele ederken güzel ülkem birde ülkenin farkli illerinde çikan orman yanginlari ile mücadele etmek zorunda kaldi. Antalya’nin Manavgat ilçesi basta olmak üzere ülkemizin farkli bölgelerinde çikan/çikartilan orman yanginlari sebebiyle büyük üzüntü duyuyoruz. Yanginlarda hayatlarini kaybeden vatandaslarimiza Allah’tan Rahmet, yakinlarina bassagligi, yaralilara acil sifalar diliyoruz.

Cigerlerimiz yaniyor, bu yanginlarin bir an önce kontrol altina alinmasini diliyor, yasanan bu afet dolayisiyla üzerimize düsen ne varsa yapmaya hazir oldugumuzu ifade etmek istiyorum.

 

Degerli Hazirun,

Yaklasik 16 aydir coronovirüs pandemesi ile her alanda mücadele ediyoruz. Bu süreçte her türlü zorluga, sokaga çikma kisitlamalarina ragmen Meslek Mensuplarimiz canlari pahasina da olsa evde kalmamis, ülke ekonomisinin ayakta kalabilmesi adina, kamu finansmaninin en önemli gelir kaynagi olan vergi gelirlerinin tarh tahakkuk ve tahsilatinda çok önemli bir kamusal görevi basariyla yerine getirmislerdir. Bu süre zarfinda pandemiden etkilenen esnaf, sanayici ve is insanlarimiza Hükümet yetkilileri tarafindan saglanan tüm devlet destekleri ve yardimlari Meslek Mensuplari tarafindan büyük bir özveri, büyük bir fedakarlik ile takip edilerek sonuçlandirilmistir.

Bunlardan kisaca bahsetmek istiyorum.

Sokaga çikma kisitlamalari uzun bir süre devam ettiginden dolayi özellikle kapali olan sektörlerler ve bu sektörlerde çalisanlar için Kisa Çalisma Ödenegi, Nakit Ücret Destegi gibi Meslek Mensuplarimizin büyük bir vaktini alan ve Uzmanlik gerektiren basvurlarin yapilmasi, bordro ve bildirimlerin dogru ve eksiksiz olarak hesaplanmasi, isverenlerin ve çalisanlarin bu süreçte ekonomik olarak en az etkilenmeleri için üstün bir çaba sarfetmislerdir. Yine isyerleri kapali olan esnafimiza yapilan Kira destegi, Hibe destegi gibi destekler, sanayici ve is insanlarimiza yönelik Kredi Garanti Fonundan kullandirilan krediler için hazirlanan Mali tablolar, dosyalar ve diger evraklar Meslek Mensuplarimizin yogun bir çabalari ile basarili bir sekilde tamamlanmistir.

Simdi bizler Muhasebeci Mali Müsavirler olarak üzerimize düsen görevleri Mesleki sorumluluk bilinciyle her zaman tam ve eksiksiz olarak yerine getiriyoruz. Istiyoruz ki bizlerinde hakli taleplerimizi Bakanlik yetkilileri ve gelir idaresi yetkilileri yerine getirsin. Yaklasik 16 aydir süren pandemiden dolayi Meslektaslarimiz Muhasebe ücretlerini zamaninda tahsil edemiyorlar. Pandemi ülke ekonomisini ciddi sekilde etkiledi. Kapanan bir çok isyeri oldu. Dolayisiyla bizlerde Meslek grubu olarak ciddi manada etkilendik. Bu süreçte vergi mükelleflerine çikartilan desteklerden Meslek Mensuplarimiz içinde taleplerimiz oldu.

Ne yazik ki pandemi sürecinde en çok çalismak zorunda birakilan Meslektaslarimiz bu desteklerden faydalanamadilar. Ülke genelinde yaklasik 210 Meslektasimiz covid’den vefat etti. Asida öncelik talebimiz bile çok geç karsilandi. Her türlü olumsuzluga ragmen Meslek örgütünün yöneticileri olarak hakli taleplerimizi bikmadan, usanmadan taleplerimiz karsilanana kadar dile getirmeye devam edecegiz.

 

Degerli Hazirun,

Beyan ve ödeme süreleri Kurban Bayramina denk gelen 2020/Haziran ayina ait kdv ve Muhsgk sizlerin de bildigi gibi 30 Temmuz Cuma gününe uzatilmisti. Özellikle Persembe ve Cuma günü Defter Beyan sisteminin ve e-beyanname’nin çalismamasi bizleri çok zor durumda birakmistir. Gelir Idaresi Baskanligi ve Sgk’nin bilisim alt yapisinin yetersiz kalmasi birçok magduriyete sebep olmustur. Süre uzatimi talepleri de maalesef sonuçsuz kalmistir. Degerli Meslektaslarim BU ÇILEYI HAK ETMIYORUZ…

Yine 30 Haziran tarihinde belli sektörlere uygulanan Kdv indirimi sona erdi. Bizler de müsterilerimizi aradik bilgilendirdik. Ödeme kaydedici cihazlar ayarlandi, bilgisayarlarda ticari programlarda stok kartlarinda kdv oranlari düzeltildi. Sonra 2 Temmuz’da geriye dogru yürütülerek Kdv oranlari tekrar 31 temmuz tarihine kadar, Kdv indirimlerinin süresi uzatildi. Yani onca emegimiz ve zamanimiz bosa gitmis oldu. Degerli Meslektaslarim BU ÇILEYI HAK ETMIYORUZ….

01 Agustos tarihinde yürürlüge giren 529 Sira Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebligi. Bu tebligin konusu sizlerin de bildigi gibi Gerçek faydalanici bilgisi bildirimi verme zorunlulugu getirilenler;

Tebligin amaç kisminda özet olarak söyle yaziyor.

…Tüzel kisiler ve tüzel kisiligi olmayan tesekküllerin gerçek faydalanici bilgisinin güncel, tam ve dogru bir sekilde tespit edilebilmesi amaciyla gerçek faydalanicinin belirlenmesine ve bildirilmesine iliskin olarak bildirim zorunlulugu getirilen mükelleflerin kapsami, bildirimin sekli, bildirimde bulunulacak dönem, bildirim verme zamani, bildirimin gönderilme usulü ile uygulamaya iliskin diger usul ve esaslarin belirlenmesi bu Tebligin konusunu teskil etmektedir. Diyor. Yani benim anladigim kadariyla yanlissam düzeltin lütfen, Muhasebeci Mali Müsavirligin yaninda bu tebligle birlikte artik istihbarat faaliyetlerinde de bulunmamiz isteniyor. Degerli Meslektaslarim BU ÇILEYI HAK ETMIYORUZ….

Simdi önümüzde baska bir sorun var. Temmuz ayina ait Ba Bs formlari. Ayni sirket yada sahis’tan alinan elektronik belgelerle kagit olarak düzenlenen belgeleri ayirt etmek için ugrasacagiz. Bu kadar eziyete ne gerek var. Eger ayni sirket yada sahis kagit ortaminda belge düzenlemiyorsa tüm belgeleri elektronik ortamda düzenliyorsa hiçbir sekilde Ba Bs formunu vermesin. Bu bilgiler zaten Gelir idaresinde var. Bir baska sorun da Gelir Idaresi Baskanliginin e-fatura portalinda yeni uygulamaya baslanan belge iptalleri. Islerimizin kolaylastirilacagini beklerken üzerimize yüklenen ilave isler. Gerçekten çok yorulduk. Degerli Meslektaslarim BU ÇILEYI HAK ETMIYORUZ.

Degerli Meslektaslarim, 5 yillik görev süremiz boyunca, 15 Temmuz 2016 da yapilmaya çalisilan hain darbe girisimiyle baslayan süreç, 2018 de Dünyada ve Ülkemizde yasanan ekonomik kriz ve 2020 yilinda baslayan ve halen devam eden coronavirüs covid-19 pandemisi.

Tüm bunlar yasanirken 5 yillik süre boyunca,

2016 yilinda çikartilan 6736 sayili Yapilandirma ve Matrah Arttirimi Kanunu

2017 yilinda çikartilan 7020 sayili Yapilandirma Kanunu

2018 yilinda çikartilan 7143 sayili Yapilandirma ve Matrah Arttirimi Kanunu

2020 yilinda çikartilan 7256 sayili Yapilandirma Kanunu ve

2021 yilinda çikartilan 7326 sayili Yapilandirma ve Matrah Arttirimi Kanunu

Degerli Meslektaslarim, asil isimizi yapamiyoruz.

 

Her türlü olumsuzluga ragmen, Meslek Örgütünün yöneticileri olarak temsil ettigimiz bu makamlarin sikayet etme yerleri olmadigini ve sorunlari tespit ederek çözüm önerileriyle birlikte Ilgili Kurum yada Kuruluslara iletilmesini saglamak ve çözüm üretmek oldugunun bilinciyle çalismalarimizi yürütüyoruz ve yürütmeye devam edecegiz. Bu Meslek ve Meslek Mensuplarina hizmet etmekten dolayi Onur duyuyoruz.

 

Degerli Hazirun,

Asil Beklenti ve Taleplerimize gelecek olursak;

1989 yilinda yürürlüge giren Meslek Yasamiz artik dijital çagin gereklerini yerine getirecek sekilde yeniden düzenlenmelidir. Su an Ülke genelinde yaklasik 120 bin Meslek Mensubu var. 4793 Yeminli Mali Müsavir ve 114 bin Muhasebeci Mali Müsavir. Biz Muhasebeci Mali Müsavirler yeminli Mali Müsavir üstadlarla uyum içinde birlikte çalisiyoruz. Hiçbir sorunumuz da yok kendileriyle. Ancak Meslegi icra ederken yasadigimiz sorunlarimiz çok farkli. Simdi söyleyecegim lütfen yanlis anlasilmasin, burada Muhasebeci Mali Müsavir iken Yeminli Mali Müsavir olan üstadlarimiz da var.

Artik TÜRMOB, Meslegin ve Meslek Mensuplarinin gerçek sorunlarini bilen, tabiri caiz ise Muhasebe bürosunun tozunu yutmus, Mevzuata hakim, Tüm Kamu Kurum ve Kuruluslari ile iletisime açik bir MUHASEBECI MALI MÜSAVIR tarafindan yönetilmelidir.

Diger ve en önemli beklentilerimizden birisi de. Hazine ve Maliye Bakanligi yetkililerinden. Vergi Mükelleflerini ilgilendiren tüm mevzuat degisikliklerinden önce gerçek anlamda Türmob’un görüs ve önerilerini dikkate almasi, Bilgi islem alt yapisini güçlendirmesi, Meslek Mensuplarinin üzerindeki Bürokrasi ve is yükünü azaltmasi ve en önemlisi, Devletin en önemli gelir kaynagi olan vergi gelirlerinin tarh, tahakkuk ve tahsilatinda çok önemli görev üstlenen Muhasebeci Mali Müsavirlere hak ettigi degeri vermesidir.

 

Bu duygu ve düsüncelerle Sözlerimi söyle sonlandirmak istiyorum;

Maskeyle degil Gülümseyen Yüzümüzle,

Endiseyle degil Güvenle,

Online degil Yan Yana,

Özleyerek degil Kavusarak,

Dokunmadan degil Sarilarak,

Ekrandan görerek degil Omuz Omuza vererek,

Ayrisarak degil Paylasarak Geçirebilecegimiz

Eskisi gibi ama Yepyeni, saglikli güzel günlerimiz olsun insallah.

Degerli Meslektaslarim, Her sey Gönlünüzce Olsun.

Sevgi ve Saygilarimla

 

Ertugrul KOCACIK

Oda Baskani