SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SERBEST MESLEK FAALİYETİNDE BULUNAN MESLEK GRUBUNU UYARDI ! DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU SERBEST MESLEK FAALİYETİNDE BULUNAN MESLEK GRUBUNU UYARDI !

 

 

Değerli Meslektaşlarım;

 

Sosyal Güvenlik açısından niteliği itibariyle yasal işlerde çalışarak istihdama katılan kişilerin, çalışmalarının gün veya ücret olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına hiç bildirilmemesi yada eksik bildirilmesi "Kayıt Dışı İstihdam" olarak tanımlanmaktadır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, Kayıt dışı istihdam ile mücadele eylem planı kapsamında Serbest Meslek faaliyetinde bulunan Meslek Gruplarına (Mali Müşavirler, Avukatlar, Doktorlar, Diş Hekimleri, Veterinerler, Yapı Denetim, İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanları gibi) gerek Tüzel Kişiler (Şirketler) gerekse şahıs işletmelerine uyarı yazısı göndermiş bulunmaktadır.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu 2017/Temmuz ayı Kurum kayıtları esas alınarak gönderilen uyarı yazısı ile;

 

"Kendi adınıza ve hesabınıza bağımsız olarak çalıştığınız, ancak bu alanda hiç kimseyi sigortalı olarak bildirmediğiniz tespit edilmiştir.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu inceleme yetkisinin 10 yıl olduğunu, daha sonra ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin önlenmesi ve en aza indirilmesi bakımından, Serbest Meslek Gruplarına çalışanı veya çalışanları bulunması halinde bu kişilere ilişkin olarak sigortalılık bildirimlerinin zamanında yapılması gerektiğini hatırlatmış" bulunmaktadır.

 

Sonuç olarak;

 

Serbest Meslek faaliyetinde bulunan Meslek Grupları, (Mali Müşavirler, Avukatlar, Doktorlar, Diş Hekimleri, Veterinerler, Yapı Denetim, İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanları gibi) Sosyal Güvenlik Kurumu inceleme yetkisinin 10 yıl olduğu, Sosyal Güvenlik Kurumunun İdari Para Cezalarının yüksek olması gibi hususları göz ardı etmemeleri ortaya çıkabilecek muhtemel mağduriyetleri önlemek adına faaliyet gösterdikleri alanda çalışanı veya çalışanları bulunması halinde bu kişilere ilişkin sigortalılık bildirimlerini zamanında yapmaları menfaatlerine olacaktır. Ayrıca Kurum Yetkililerine Çözüm odaklı davranış ve göstermiş oldukları iyi niyet için şükranlarımızı  sunar,

 

Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim. 

 

Saygılarımla

 

 

Ertuğrul KOCACIK 

Oda Başkanı